sobota, 16 czerwca 2012

Moje ulubione klasyczne seriale

Przystanek Alaska / Northern Exposure (1990-1995)

Chyba nie ma nic bardziej niezwykłego niż serial o zwyczajnym życiu mieszkańców Alaski. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Cicely, odcinki kręcono jednak w Kanadzie. „Przystanek Alaska” jest fascynujący i bardzo wciągający. Wszyscy bohaterowie są na swój sposób wyjątkowi. John Fleischman jest lekarzem z Nowego Jorku, Maurice Minnifield był niegdyś astronautą, Maggie o'Connell jest pilotem, Chris Stevens prowadzi audycje w radiu, Shelly Tambo i Holling Vincoeur kierują restauracją, Ruth-Anne Miller zarządza sklepem, Ed Chigliak uwielbia oglądać filmy, a Marilyn Whirlwind jest asystentką doktora. Genialna obsada, interesująca historia, piękne zdjęcia i ładna muzyka tworzą niepowtarzalny charakter tego dzieła. Serial został odznaczony 9 nagrodami i aż 43 nominacjami.  
Ocena: 10/10

M*A*S*H (1972-1983)

MASH - Mobile Army Surgical Hospital, czyli Mobilny Wojskowy Szpital Chirurgiczny. Bohaterami tego serialu są chirurdzy wojskowi pracujący w szpitalu polowym na froncie wojny w Korei. Większość swojego czasu spędzają na sali operacyjnej. Starają się pomóc wszystkim rannym i bardzo przeżywają śmierć każdego z nich. Kiedy nie mają wielu pacjentów wreszcie mogą odpocząć. Czytają książki, słuchają muzyki, robią sobie kawały, podrywają pielęgniarki, a nawet pędzą bimber. Głównym bohaterem serialu jest kapitan Benjamin Franklin „Sokole Oko” Pierce - gadatliwy i zabawny, ale doskonały chirurg. W tym serialu można znaleźć wiele bardzo różnych od siebie postaci drugoplanowych. „M*A*S*H”  potrafi rozbawić, ale też zasmucić. Obsada jest doskonale dobrana, a scenariusz jest zaskakujący i czasem błyskotliwy. Odcinki są ciekawe i pomysłowe. Ten serial został odznaczony 39 nagrodami i aż 109 nominacjami.
Ocena: 10/10

Co ludzie powiedzą? / Keeping Up Appearances (1990-1995)

Ten serial opowiada o życiu dokładnej, samolubnej i snobistycznej pani domu, Hiacynty Bukiet. Ma niesamowicie silną osobowość. Nikogo nie słucha i nie szanuje zdania innych. Boją się jej niemal wszyscy, nawet jej własny mąż Ryszard, rodzina oraz sąsiedzi Elżbieta i jej brat Emmet. Specjalnością Hiacynty są kolacje przy świecach, na które stara się zapraszać jak najbardziej wpływowych mieszkańców miasta. Kobieta denerwuje się, gdy wszyscy przekręcają jej nazwisko na Żakiet (ang. Bucket, czyli wiadro). „Co ludzie powiedzą?” to bardzo zabawny, ciekawy i przyjemny serial. Bardzo mi przypadł do gustu charakterystyczny angielski humor. Perypetie bohaterów potrafią mnie bardzo rozśmieszyć. Aktorzy świetnie odegrali swoje role. Szczególnie wyróżnia się Patricia Routledge jako pani Bukiet. Scenariusz jest dobry i zaskakujący.
Ocena: 10/10

Detektyw Monk / Monk (2002-2009)

Muszę przyznać, że mam wręcz słabość do seriali o detektywach. Ten może nie jest bardzo niezwykły ani ambitny, ale niegdyś najbardziej przypadł mi do gustu. Adrian Monk to dość nietypowy konsultant departamentu policji w San Francisco. Po zamordowaniu jego ukochanej żony, Trudy, pogłębiają się u niego nerwice natręctw. Nie może sobie poradzić także ze swoimi fobiami (ma ich ponad 300). Mimo wszystko jest doskonałym, niesamowicie bystrym, spostrzegawczym i dokładnym detektywem. Pomaga kapitanowi Leland'owi Stottlemeyer'owi i porucznikowi Randy'emu Disher'owi rozwiązywać trudne zagadki morderstw. Monk'owi nieustannie towarzyszy asystentka. Początkowo była to Sharona Fleming, a później Natalie Teeger. Scenariusz każdego odcinka opiera się na podobnym schemacie, jednak często jest bardzo zaskakujący i interesujący. Obsada jest wyśmienita i bardzo dobrze dobrana. Najlepiej spisuje się Tony Shalhoub w roli Adriana Monka. Serial został odznaczony 12 nagrodami i 23 nominacjami.
Ocena: 9/10

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie wkręciłam się w Alaskę i Monka, ale MASH i Hiacynta to już klasyka ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. *Żółwik*
  Uwielbiam, szczególnie te pierwsze. "Przystanek Alaska" jest specyficzny, ale zaskakująco łatwo się wciągnęłam. Nawet pamiętam co niektóre wątki czy momenty.
  MASH to kult, który przebił film z Sutherlandem. Jednak Sokole Oko i Radar są tylko jedni. A Żakietowa to esencja brytyjskiego humoru.

  Z kolei "Monk" był świetny na początku, a z czasem zaczęłam tracić serce do tego uroczego, obciążonego fobiami detektywa. Jednak serial pozostaje godnym polecenia i pewnie kiedyś do niego wrócę jak będzie okazja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z kolei uwielbiam "Przyjaciół" i to się chyba nie zmieni :) Oglądałam parę odcinków "Monka", ale jakoś nie zapałałam sympatią do tego serialu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Można tutaj znaleźć wiele ciekawych propozycji:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkie propozycje bardzo mnie wciągnęły :) Całkiem fajny blog. Będę tu częściej zaglądać :D

  Zapraszam do mnie. http://my-world-by-kasia.blogspot.com/

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Co ludzie powiedzą" jest cool. A mój nowy ulubiony serial to: "It's always sunny, in Philadelphia".

  OdpowiedzUsuń