czwartek, 3 maja 2012

Cast Away - poza światem (2000), czyli trudy życia w samotności

tytuł oryginalny: Cast Away
reżyseria: Robert Zemeckis
scenariusz: William Broyles Jr.
muzyka: Alan Silvestri
produkcja: USA
gatunek: dramat

„Cast Away – poza światem” to inspirujący dramat Roberta Zemeckisa. Produkcja została odznaczona 3 nagrodami i 10 nominacjami. Opowiada niesamowitą historię człowieka, który dzięki życiu w odosobnieniu, przeżył ogromną przemianę. Przez większą część filmu na ekranie można obserwować tylko głównego bohatera, w którego rolę wcielił się genialny Tom Hanks.

Chuck Noland (Tom Hanks) jest inżynierem, pracownikiem firmy kurierskiej „FedEx”. Zawód zmusza go do częstych podróży po całym świecie. Wyjazdy w pewien sposób niszczą jego życie prywatne, ponieważ wymagają od niego rozstania z narzeczoną Kelly (Helen Hunt). Gdy Chuck leci samolotem nad oceanem, maszyna rozbija się. Mężczyzna trafia na bezludną wyspę. Zdaje sobie sprawę, że jego towarzysze zginęli. Noland dysponuje tylko, tym co udało mu się uratować, m.in. parą łyżew i piłką. Rozpoczyna walkę o przetrwanie, która wymaga od niego wytrwałości i pokonania własnych słabości. Musi zmierzyć się z wieloma trudnościami i przeciwnościami. Początkowo ma problem z przystosowaniem się do życia w samotności, dlatego znajduje sobie pocieszenie w wyimaginowanym przyjacielu. Chuck szybko uczy się zdobywać pożywienie i zadomawia się na wyspie. Wielokrotnie próbuje się z niej wydostać i dotrzeć do swojej ukochanej żony. Wreszcie, po czterech latach, udaje mu się wrócić do cywilizacji. Wydaje się być zupełnie odmienionym człowiekiem.


Ważny element filmu stanowi przemiana głównego bohatera. Kiedyś był otyłym, zaganianym, zapracowanym kurierem. Przez kilkuletni pobyt na wyspie staje się wychudzonym, wytrwałym, silnym rozbitkiem. W odosobnieniu Chuck’owi najbardziej doskwiera samotność i tęsknota za domem. Nieustannie odczuwa wielką potrzebę kontaktu z innymi ludźmi. Wyobraża sobie, że piłka jest jego przyjacielem i wiernym towarzyszem. Codzienne monologi kierowane w stronę przedmiotu, sprawiają, że niezwykle się do niego przywiązuje. Poświęciłby nawet swoje życie, aby go uratować.


„Cast Away – poza światem” to niezwykła i pasjonująca opowieść. Produkcja wywołuje dużo emocji i na długo zapada w pamięć. Mimo, z pozoru błahej i mało wartkiej akcji, jest interesująca i bardzo wciągająca. Podstawę tego filmu stanowi znakomite aktorstwo, które zaprezentował, nominowany do Oscara za tę rolę Tom Hanks. Świetnie operował mimiką i nawet najdrobniejszymi gestami. Potrafił bez słów ukazać uczucia i przeżycia wewnętrzne swojej postaci. Dzięki niemu, Chuck staje się bohaterem wiarygodnym i wręcz prawdziwym. Hanks kolejny raz pokazał swój ogromny talent i kunszt aktorski. Scenariusz wydaje się być przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Dialogów w tym filmie można usłyszeć bardzo niewiele. Scenografia i zdjęcia realistycznie ukazują los rozbitka i jego trudne życie na wyspie. Charakteryzacja jest wyśmienita i przekonująca. W pierwszej części tej produkcji zamiast muzyki wykorzystano odgłosy natury, tworząc w ten sposób ciekawy klimat. Szum fal oceanu, szelest liści, cisza jest oryginalnym i naturalnym elementem filmu. Muzyka rozbrzmiewa dopiero w scenie, w której Chuck ostatni raz spogląda na wyspę. Później stanowi już doskonałe i piękne tło wydarzeń.

„Cast Away – poza światem” jest intrygującym i godnym uwagi filmem. Gorąco polecam.
Ocena: 8/10

4 komentarze:

 1. Bardzo polubiłam ten film:) ogólnie kocham większość filmów z tego gatunku:)
  Świetnie to napisałaś:)

  P.S. pojawił się kolejny rozdział na moim blogu: http://nadludzkie-istoty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten film jest taki greejt! Duet Zemeckis i Hanks naprawdę się sprawdza :)

   Usuń
  2. Sceny z Panem Piłką (nie pamiętam jak miał na imię)...

   Wilson

   Usuń
 2. Sceny z Panem Piłką (nie pamiętam jak miał na imię) należą do moich ulubionych.

  OdpowiedzUsuń