środa, 26 grudnia 2012

Johnny Depp. Sekretne życie - Nigel Goodall

Po pierwsze Johnny jest piratem także w prawdziwym życiu. To najbliższa jego osobowości rola, jaką kiedykolwiek zagrał.
John Waters

Johnny Depp to wspaniały i niesamowicie wszechstronny aktor. Cechuje się genialnym talentem do wcielania się w różnych, często ekscentrycznych bohaterów. Chętnie podejmuje ryzyko i nie waha się przed trudnymi wyzwaniami. Jego gra jest zwykle precyzyjna, niewymuszona i opanowana.  Najbardziej cenię go za rolę w filmie „Marzyciel”, „Jeździec bez głowy”, „Piraci z Karaibów” i „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”.

Na kartach książki ujawnia się jako niezależna, skryta, nieco zawadiacka i bystra osoba. Uważa, że aktorem stał się przypadkowo. W innym wypadku tworzyłby muzykę lub malował obrazy. Dotychczas został odznaczony trzema nominacjami do Oscara.

Nigdy nie lubiłem być w centrum zainteresowania opinii publicznej. Czuję się wtedy nieswojo. [...] Wolę żyć życiem maksymalnie wypełnionym maksymalnymi doznaniami.
Johnny Depp

Książka Nigela Goodall’a została określona mianem „najpełniejszej biografii jednego z najlepszych aktorów wszech czasów”. Jej prawie 500 stronicowa objętość zdaje się na to wskazywać. Autor stara się dokładnie ukazać najważniejsze momenty z życia Depp’a. Chwilami skupia się jednak na niezbyt interesujących i znaczących chwilach. Dzieło przedstawia jego karierę aktorską, od samych początków. Od małej rólki w „Koszmarze z ulicy Wiązów”, poprzez swój nagrodzony nominacją do Złotego Globu występ w „Edwardzie Nożycorękim”, reżyserię „Odważnego”, aż do najnowszego filmu „Mroczne cienie”. Pisarz podejmuje się również ukazania Johnny’ego z prywatnej strony. Zwraca uwagę na jego niekiedy nawet krótkie związki z różnymi kobietami.

Styl pisania Goodall’a okazał się jednak dość przystępny. Mimo tego, że niepotrzebnie rozwleka niektóre wątki, książka jest wciągająca. Biografię oceniam jako solidną i dopracowaną. Czyta się ją też przyjemnie. Zawiera wiele interesujących ciekawostek dotyczących udziału Depp’a w filmach i współpracy z inspirującymi  twórcami. Minus stanowi to, że autor chce skrupulatnie opisać nawet te postacie, które tylko jednokrotnie przewijają się w życiu aktora. Streszcza ich życiorys w kilku akapitach tak, że momentami można się pogubić.

Wydaje mi się, że to idealna lektura dla miłośników Johnny’ego Depp’a. To dobra i interesująca książka, jednak czegoś mi w niej zabrakło. W tym wypadku tytuł – „Sekretne życie” okazał się dość nietrafiony.
Ocena: 4/6

4 komentarze:

 1. Uwielbiam go. Grał moje ulubione postaci filmowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam straszną chętkę na tą książkę, jednak już dostałem ostatnio jedną "1001 filmów, które musisz zobaczyć" i tak chyba o tą nie mam co prosić :D Może gdzieś w bibliotece upoluje :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka gruba księga? Przeglądałam niegdyś w Empiku, całkiem ciekawa :)

   Usuń