wtorek, 22 stycznia 2013

Jak zostać pisarzem - warsztat pisarski, czyli o początkach pracy (cytat)

Na początku zastanów się, czy na pewno dokładnie wiesz o czym będziesz pisać. [...] Być może temat, który wybierzesz starczy jedynie na anegdotę, na krótka prózkę, lecz nie da się go poszerzać (lub drążyć) [...]. Czy zmieszczą się w nim problemy, które  mogą autentycznie zaciekawić, zbić z tropu czytelnika? Czy masz jakiś pomysł jak adresata książki zaskoczyć? Zapytaj też sam siebie, czy chciałbyś przeczytać taką książkę. Możesz też spytać znajomych, czy pomysł wydaje się im atrakcyjny.
Żeby swój pomysł sprawdzić, zapisz go sobie. [...] ważne żebyś na jednej stronie maszynopisu wyjaśnił, o czym i jak chcesz pisać. Przeczytaj to sobie potem na głos, pokaż osobom, których zdanie szanujesz. [...] Wymyśl tytuł, określ gatunek i konwencję stylistyczną [...]. Opisz miejsce i czas wydarzeń. Daj krótki opis głównych bohaterów i relacji między nimi, a także streszczenie fabuły z podkreśleniem punktów zwrotnych. Postaraj się też zgadnąć, do kogo kierujesz swój utwór. Spróbuj przewidzieć objętość tekstu. [...]
Pamiętaj, że taki konspekt wymaga precyzji, zwięzłości, powinien być też możliwie efektowny. Masz trochę więcej niż dwadzieścia pięć słów, w których od scenarzystów chcą usłyszeć streszczenie filmu hollywoodzcy producenci [...] pisz tylko rzeczy niezbędne, klarowne i obrazowo.
Teraz rzecz ważna: zaplanuj dalszą pracę. To prawda, niektórzy pisarze twierdzą, że najlepiej, najefektywniej im się myśli o książce podczas samego pisania, nowe pomysły konstrukcyjne, nowe spojrzenia na bohaterów i nowe drogi dramaturgiczne będą się pojawiały już w trakcie pracy. [...] Zrób sobie mapę tego, co ma się w tekście znaleźć, najlepiej w punktach. [...] Nie musisz tych elementów planu realizować po kolei, co więcej, możesz dopisać kilka w trakcie pracy [...] Twój projekt [...] staje się logiczną sekwencją zdarzeń, wiesz już, co z czego w nim wynika i co się skąd bierze. [...]
Co dalej? Teraz musisz wybrać i przygotować świat, o którym będziesz pisać.

Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów (str. 60-63) 

7 komentarzy:

 1. Osobiście uważam, że poradniki odnośnie pisania, to raczej mało wartościowe rzeczy. Pisania nie da się nauczyć z podręczników. Owszem w pewnym sensie można poprawić tak warsztat, stronę techniczną, ale nic poza tym. Tak naprawdę uważam, że jedyny sposób, w jaki można wypracować sobie odpowiedni poziom, to ciągłe czytanie literatury i ciągłe pisanie. Systematyczność w tym względzie da nam o wiele więcej niż niejeden podręcznik. Ale to moje zdanie:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po części się zgadzam. Aczkolwiek taki poradnik to całkiem ciekawe źródło, które może służyć jako ciekawostka. Przede wszystkim należy czytać jak najwięcej :)

   Usuń
  2. Na uniwerkach wykładany jest czasami przedmiot "pisanie kreatywne" - zajęcia prowadzone są przez znanych pisarzy. Mi się marzy taka forma "nauki", podręcznik niekoniecznie.

   Usuń
 2. Widzę, że podobnie jak ja jesteście miłośnikami porządnej literatury. Po prostu kochacie książki :)

  Zaprasza również do siebie. Dzisiaj wystartował konkurs, który zorganizowałem razem z Wydawnictwem MAG, można wygrać dwie premiery z serii ,,Uczta Wyobraźni"

  Gorąco zapraszam i zapewniam, że jeszcze tu wrócę, ponieważ blog przypadł mi do gustu.

  http://siecslow.blogspot.com/2013/01/uczta-wyobrazni-wybierz-swoja-ksiazke.html

  OdpowiedzUsuń
 3. moim zdaniem jedyna porada która jest przydatna to po prostu: siadaj i pisz!
  Nie powinno się czytać takich poradników bo zmieniają Twój styl, który powinien być zupełnie wyjątkowy. Do tego takich poradników nigdy nie pisze ktoś kto sprzedał tysiące, miliony nakładu swoich książek ;D

  Zapraszam do mnie - z innej beczki – wywiad z Panem Rząsą – Dyrektor Reprezentacji ds. Komunikacji z Mediami.

  OdpowiedzUsuń
 4. A mi się wydaje ze takie poradniki jednak nie zmieniają stylu.Podstawą jest prócz pisania również to by dużo czytać .Dla kogoś kto zaczyna dopiero swą przygodę z pisaniem kazdy tekst-czy to poradnik ,czy inna forma piśmiennicza jest bardzo ważna .Czytając różne teksty i poradniki dopiero można swój styl wyrobić

  Ja również zapraszam do siebie:)Ta co swój styl dopiero wyrabia:)
  http://obcasemkreslone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń