sobota, 3 sierpnia 2013

Mój TOP 5 ról Christiana Bale'a

5. John Preston („Equilibrium”)
 

W filmie „Equilibrium” ludzie, dzięki specjalnemu lekowi nic nie czują. Z pozoru nie ma, dzięki temu wojen i nienawiści, ale również miłości i radości. Bale zagrał niewrażliwego Johna Prestona, początkowo walczącego z rebeliantami. Jego kamienny wyraz twarzy nie jest jednak nieprzenikniony. Po jakimś czasie bohater sam odstawia specyfik i przystępuje do buntu. Christianowi udało się także z niesamowitą intensywnością ukazać emocje i cierpienie. Sprawił, że scena, w której kleryk pierwszy raz wyraża swoje uczucia staje się najpiękniejszą w całym filmie. Udowodnił również swoje umiejętności jako aktor kina akcji. 

4. Alfred Borden („Prestiż”)

Swoim występem w „Prestiżu” Christian oczarowuje i zadziwia. Wcielił się w rolę Alfreda Bordena, świetnego iluzjonisty, oskarżonego o morderstwo. Jego bohater jest ekstrawagancki i przebiegły, nie można się po nim niczego spodziewać. W unikalnym duecie z Hugh Jackman’em pokazuje, jak obsesja, zazdrość i tajemnica doprowadzają do tragedii. Z nich dwóch, dzięki swojej ekspresyjnej grze, szczególną uwagę przykuwa właśnie Bale. Niestety, jego barwna kreacja nie została doceniona.

3. Bruce Wayne / Batman (trylogia „Mroczny Rycerz”)

Christopher Nolan w swojej wspaniałej trylogii o Batmanie postawił jednocześnie na realizm i efektowność. Christian sprawił, że jego postać jest niezwykle namacalna i przekonująca. Zarówno we wcieleniu ekstrawaganckiego milionera, jak i przebraniu Człowieka-Nietoperza, bardzo wczuł się w rolę. W jego wykonaniu to mroczna i skomplikowana postać, początkowo niepewna swojej przyszłości. Nadał jej niepowtarzalny i intrygujący wizerunek.

2. Trevor Reznik („Mechanik”)
 

Ogromnym poświęceniem i znakomitym talentem aktorskim wykazał się również jako Trevor Reznik w filmie „Mechanik”. Jego bohater wiedzie monotonne życie, a w dodatku od roku dręczy go chroniczna bezsenność. Zmęczenie powoduje znaczne pogorszenie się jego stanu zdrowia i wyniszczenie organizmu. Przez serię niewyjaśnionych wydarzeń, popada w coraz większą obsesję. Bale wyglądał zatrważająco – przez męczącą i skromną dietę schudł ponad 25 kg. Poradził sobie jednak znakomicie i bardzo wiarygodnie.

1. Dicky Eklund („Fighter”)

Najpierw do roli w filmie „Fighter” rozważano Matta Damona, później Brada Pitta, a ostatecznie zaangażowano właśnie Bale’a. Zagrał Dicky’ego Ecklunda, brata i trenera głównego bohatera, który sam był niegdyś świetnym bokserem. Po zadziwiającym sukcesie uzależnił się jednak od narkotyków i stoczył na dno. Christian, pełen determinacji, odbył długie przygotowania do swojego występu – oglądał zmagania na ringu, brał lekcje boksu i stosował specjalistyczną dietę. Znacznie schudł i ważył już tylko około 66 kg (przy 1,83 m wzrostu). Aby wypaść jeszcze bardziej wiarygodnie spotykał się i naśladował zachowanie prawdziwego Dicky’ego. Za swoją genialną kreację został odznaczony m.in. Oscarem, Złotym Globem i nagrodą Aktor.

1 komentarz: