poniedziałek, 23 czerwca 2014

Mój TOP 15 idealnych filmów na Dzień Ojca

1. Marzyciel / Finding Neverland (2004)
gatunek: dramat

Niespełniony i niedoceniony pisarz, James Barrie (Johnny Depp) poznaje przypadkowo w parku wdowę Sylwię Llewelyn Davies (Kate Winslet) i jej czwórkę synów. Szybko znajdują wspólną nić porozumienia i zaprzyjaźniają się. Mężczyzna wreszcie czuje, że jest komuś potrzebny i dba o chłopców jak o własne dzieci. Nowa znajomość inspiruje go do napisania sztuki.

2. Czarny kot, biały kot / Crna mačka, beli mačor (1998)
gatunek: komedia romantyczna, muzyczny

Matko Destanov (Bajram Severdžan) jest drobnym rzezimieszkiem mieszkającym nad Dunajem. Po kolejnym nieudanym interesie postanawia zwrócić się o pomoc do znanego gangstera Dadana (Srdjan Todorović), który jest znajomym jego ojca, Zare (Florijan Ajdini). W zamian za przysługę, siostra Dadana ma wyjść za syna Matko, Zarije (Zabit Memedov).

3. Fantastyczny Pan Lis / Fantastic Mr. Fox (2009)
gatunek: animacja, familijny, komedia, przygodowy

Pan Lis ma uroczą rodzinę, piękny dom i szczęśliwe życie. Wciąż nie może jednak zaakceptować własnego syna, który wydaje mu się dziwakiem i nie potrafi zrozumieć jego zachowania. Nie chce z nim szczerze porozmawiać i nie traktuje go z uwagą. Przyjazd kuzyna oraz konflikt z farmerami sprawiają, że muszą współpracować i wreszcie się dogadać.

4. Duża Ryba / Big Fish (2003)
gatunek: dramat, fantasy

William Bloom (Billy Crudup) przed śmiercią swojego ojca (Albert Finney), pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o jego młodości. Edward ma bujną wyobraźnią i nawet zmożony chorobą koloryzuje fakty. Opowiada o czasach, gdy był żądny przygód (Ewan McGregor) i nie bał się wyzwań. Will żywi do niego głęboka urazę i oczekuje, że dowie się wreszcie o nim prawdy. Słuchając, pragnie nadrobić stracone chwile.

5. Broken Flowers (2005)
gatunek: dramat, komedia

Don Johnston (Bill Murray) wiedzie monotonne życie, stroniąc od trwałych związków.  Po tym jak rzuca go ostatnia narzeczona (Julie Delpy) otrzymuje tajemniczy, różowy list. Anonimowa kobieta informuje go, że ma syna, który chciałby się z nim spotkać. Za namową przyjaciela (Jeffrey Wright) Don postanawia odwiedzić swoje byłe kochanki i sprawdzić, która z nich może być matką.

6. Leon Zawodowiec / Léon (1994)
gatunek: dramat, kryminał

Leon (Jean Reno) pracuje jako płatny zabójca, ale jest wyjątkowo cichy i spokojny. Gdy skorumpowana policja zabija swojego dostawcę narkotyków i jego rodzinę, przeżywa tylko córka (Natalie Portman). Matylda postanawia zemścić się na zabójcach, a schronienie i wsparcie znajduje u swojego sąsiada, czyli Leona.

7. Życie jest piękne / La vita è bella (1997)
gatunek: dramat, komedia, wojenny

Guido (Roberto Benigni) trafia do dużego miasta w Toskanii, gdzie zakłada rodzinę. Gdy wybucha wojna, wraz z bliskimi zostaje przetransportowany do obozu koncentracyjnego. Pragnie za wszelką cenę ochronić niewinność syna przed prawdą. Tworzy wokół niego barwną iluzję opartą na wielu kłamstwach, przekonując, że pobyt w obozie stanowi rywalizację w walce o główną nagrodę.


8. Za wszelką cenę / Million Dollar Baby (2004)
gatunek: dramat

Frankie Dunn (Clint Eastwood) wytrenował już wielu świetnych bokserów, jednak żadnych kobiet. Gdy zjawia się u niego uparta 30-letnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), Frankie początkowo nie chce jej przyjąć. Początkowo niechętny, wkrótce zaczyna ją wspierać i dopingować. Dziewczyna jest bardzo utalentowana, ale brakuje jej wiary w siebie.

9. Gran Torino (2008)
gatunek: dramat

Walt Kowalski (Clint Eastwood) to emerytowany weteran wojenny, który żyje samotnie i jest zaciekłym rasistą. Jego monotonna codzienność zostaje zaburzona, gdy do domu obok wprowadza się rodzina Azjatów. Ich syn (Bee Vang) musi odpracować za próbę kradzieży ukochanego auta Walta. Na jakiś czas oboje są więc skazani na wzajemne towarzystwo.

10. Labirynt / Prisoners (2013)
gatunek: thriller

Gdy sześcioletnia córka Kellera Dovera i jej koleżanka zostają porwane, policja rozpoczyna akcję poszukiwawczą. Działania funkcjonariuszy i bezradność detektywa (Jake Gyllenhaal) sprawiają, że ojciec (Hugh Jackman), pomimo że początkowo z nimi współpracuje, postanawia samemu wymierzyć sprawiedliwość. Jest gotowy na wszystko, żeby tylko dowiedzieć się, gdzie znajduje się jego dziecko.


11. Szósty zmysł / The Sixth Sense (1999)
gatunek: thriller

Ośmioletni Cole Sear (Haley Joel Osment) jest samotnie wychowywany przez matkę, Lynn (Toni Collette) i cierpi z powodu rozwodu rodziców. Malcolm Crowe, psycholog dziecięcy (Bruce Willis) postanawia mu pomóc i odkrywa, że chłopiec posiada niezwykły dar: widzi i słyszy umarłych. Potrafi także wyobrazić sobie, co zdarzyło się kiedyś w danym miejscu.

12. Magia uczuć / The Fall (2006)
gatunek: dramat, fantasy, przygodowy 

Roy Walker (Lee Pace) doznaje obrażeń podczas kręcenia sceny kaskaderskiej w filmie i boleje z powodu rozstania z dziewczyną. Wie jak może uwolnić się od cierpienia, ale jest unieruchomiony na szpitalnym łóżku. Poznaje i zaprzyjaźnia się z 5-letnią Aleksandrią (Catinca Untaru), która ma złamaną rękę. Codziennie opowiada jej fragment bajkowej historii.

13. W pogoni za szczęściem / The Pursuit of Happyness (2006)
gatunek: biograficzny, dramat obyczajowy

Chris Gardner (Will Smith) rozstaje się z żoną, traci źródło zarobku, a nawet dach nad głową.  Próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji wraz z synkiem (Jaden Smith), o którego troszczy się pomimo kłopotów. Stara się zapewnić im jedzenie i schronienie, mieszkając w łazience na dworcu kolejowym czy w noclegowni. Mężczyzna aspiruje także do pracy maklera.

14. Rzeź / Carnage (2011)
gatunek: dramat, komedia

Dwie nowojorskie pary (Christoph Waltz i Kate Winslet, John C. Reilly i Jodie Foster) spotykają się razem, żeby wyjaśnić sprawę bójki ich synów. Pozornie niezbyt poważna sprawa przekształca się w wielki konflikt, a rodzice porzucają nienaganne maniery i miłe nastawienie. Postanawiają nie kryć złośliwości i pozostać szczerym do bólu.

15 Nebraska (2013)
gatunek: przygodowy, dramat

Podstarzały alkoholik Woody (Bruce Dern) otrzymuje wiadomość o rzekomej wgranej na loterii. By odebrać milion dolarów, musi udać się do Nebraski. Choć jego syn, David (Will Forte) uważa, że to oszustwo, wyrusza z ojcem w podróż. Po drodze spotykają krewnych i znajomych, którzy przypominają sobie o dawnych długach.

4 komentarze:

 1. w tym zestawieniu pojawiły się 4 filmy, które widziałam, 4, które zaplanowałam kiedyś na pewno obejrzeć i 4, do których mnie zachęciłaś :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektóre widziałem, niektóre nie. "Marzyciel", "Duża ryba", "Leon", "Życie jest piękne", "Za wszelką cenę" i "Gran Torino" to filmy, które oceniam wysoko. Ale "Broken Flowers" mnie rozczarował, wolę zdecydowanie starsze filmy Jarmuscha.
  Od siebie mogę dodać "Sprawę Kramerów" oraz francuską komedię "Trzech ojców" w reż. Francisa Vebera.

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój post przypomniał mi jak wiele jeszcze wspaniałych filmów nie oglądałam, muszę wreszcie w wakacje nadrobić moje kinowe zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 4. The Fall to przepiękny film :) kostiumy, ujęcia i miejsce gdzie dzieje się akcja filmu są po prostu bajeczne, a cały film ma głębszą refleksję.

  OdpowiedzUsuń