niedziela, 20 lipca 2014

...Komasa, Smarzowski, a może Stuhr? - 39. Festiwal Filmowy w Gdyni


Festiwal Filmowy w Gdyni jest największym festiwalem tego typu w Polsce, który promuje rodzimą kinematografię. W ciągu sześciu dni (15-20 września 2014) umożliwia zapoznanie się z najlepszymi produkcjami i spotkanie ciekawych gości. Jury spośród 31 zgłoszeń wybrało 13 filmów, które będą ubiegać się o prestiżową statuetkę Złotego Lwa w konkursie głównym. W zeszłym roku nagrodę otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Przyjrzyjmy się tegorocznej liście nominowanych, która prezentuje się dość zaskakująco.

Bogowie
reżyseria: Łukasz Palkowski
gatunek: biograficzny, dramat
Profesor Zbigniew Religa przeprowadza pierwszą udaną w Polsce operacje przeszczepu serca.

W postać wybitnego kardiochirurga wcielił się Tomasz Kot, który przez ponad pół roku przygotowywał się do roli. Zdjęcia trwały dwa miesiące, początkowo na Mazurach i na Śląsku. Większość scen nakręcono jednak w warszawskim Szpitalu Wolskim imitującym klinikę kardiochirurgii w Zabrzu, w której 5 listopada 1985 roku dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Scenografię starano się odwzorować jak najdokładniej, żeby zachować wysoki realizm tamtego kresu. Aktorzy grający kardiochirurgów nauczyli się nawet obsługi podstawowej aparatury, nazw narzędzi i wykonywania czynności medycznych. Specjalni konsultanci medyczni na bieżąco udzielali przydatnych rad.

Fotograf
reżyseria: Waldemar Krzystek
gatunek: sensacyjny, thriller
W ciągu 14 lat w Moskwie dochodzi do 16 zabójstw. Sprawca na miejscu zbrodni pozostawia zawsze fotografię ofiary. Policjanci nadają tajemniczej sprawie kryptonim „Fotograf”. Trop naprowadza ich na historię pewnego chłopca z Legnicy, który potrafi świetnie naśladować głosy innych ludzi.

Reżyser zainspirował się dwoma wydarzeniami: samobójstwem zbiegłego z koszar radzieckiego żołnierza, które w wieku 12 lat widział na własne oczy, oraz historią dziecka, które w Moskwie doprowadziło do morderstwa. Po raz kolejny pokaże wiele obrazów z Legnicy, która wsparła nawet budżet produkcji, oferując 400 tys. zł.

Hardkor Disko
reżyseria: Krzysztof Skonieczny
gatunek: dramat
Marcin przyjeżdża do miasta z głęboko skrywanym planem zemsty. Spotyka młodszą od siebie Olę, która wciąga go w swoje towarzystwo pełne imprez i narkotyków.

Jest to niezależny debiut reżyserski Krzysztofa Skoniecznego, aktora teatralnego i filmowego oraz twórcy teledysków. Film zdobył główną nagrodę – Wielkiego Jantara 2014 na 33. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Przewodniczący jury Marcin Wrona tłumaczył, że zdecydowano się odznaczyć go za „konsekwentny, odważny styl, śmiałą konstrukcję dramaturgiczną i niczym nieskrępowaną wolność twórczą”. Marcin Kowalczyk został wyróżniony za rolę męską, a Agnieszka Wosińska – za rolę kobiecą.

Jack Strong
reżyseria: Władysław Pasikowski
gatunek: thriller, szpiegowski
Ryszard Kukliński, Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, w 1972 roku podejmuje decyzję o podjęciu tajnej współpracy z CIA. Zyskuje pseudonim „Jack Strong” i skazuje życie swojej rodziny na niebezpieczeństwo.

Przygotowania do produkcji zajęły aż pięć lat, a główną rolę powierzono Marcinowi Dorocińskiemu. Skorzystano nawet z pomocy Davida Fordena, oficera operacyjnego CIA, który nadzorował działalność Kuklińskiego. Zdjęcia trwały 50 dni, miały miejsce w Warszawie, Legnicy, Gdańsku, Waszyngtonie i Moskwie. Film zrealizowano w trzech językach: po polsku, angielsku i rosyjsku, angażując polsko-amerykańsko-rosyjską obsadą. Budżet określany jest na kwotę 10 mln. zł.

Jeziorak
reżyseria: Michał Otłowski
gatunek: kryminał, thriller
Podkomisarz Iza Dereń prowadzi śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety. W tym czasie trwa także akcja w celu odnalezienia dwóch policjantów. Jeden z nich jest ojcem mających się niebawem narodzić dzieci policjantki.  

Na 33. Koszalińskiego Festiwalu „Młodzi i Film” Michał Otłowski został nagrodzony za scenariusz, a Cezary Skubiszewski za „wspierającą obraz” muzykę. Zdjęcia trwały 28 dni, a twórcy dysponowali skromnym, debiutanckim budżetem. Główną rolę zagrała Jowita Budnik. „Fakty nie były tutaj punktem wyjścia. Pomysł na film przyszedł do mnie we śnie. (…) Dopiero kiedy pomyślałem, żeby spróbować konstruować tę historię zgodnie z regułami gatunku, w ciągu 15 minut wszystko się skleiło.” – tłumaczy reżyser.

Kebab i horoskop
reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
gatunek: dramat, komedia
Właściciel sklepu z dywanami, aby ratować podupadający biznes, zatrudnia specjalistów od marketingu. Na ogłoszenie odpowiada jednak para oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop.

Jest to debiut pełnometrażowy tego reżysera. „To komedia absurdu, komedia o smutnych ludziach, podobnie jak [w krótkometrażówce] „Opowieści z chłodni”, czyli poprzedni film Grzegorza Jaruszuka.” – mówi producentka filmu Agnieszka Kurzydło. Choć produkcja jest polska, zdjęciami zajął się John Magnus Borge, współpracowano także z dwoma Japończykami. W rolach oszustów wystąpili Bartłomiej Topa i Piotr Żurawski.

Miasto 44
reżyseria: Jan Komasa
gatunek: dramat, wojenny
Młodzi warszawiacy działają w konspiracji niedługo przed wybuchem Powstania. Stefan Zawadzki po śmierci ojca postanawia dołączyć do walki.

Przygotowania do filmu trwały prawie 8 lat, a zdjęcia zrealizowano w ponad trzy miesiące. W celu obsadzenia aktorów nieznanych szerszej publiczności przeprowadzono serię ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 tys. osób. Zatrudniono ponad 3 tys. statystów. 10 różnych ekip wybudowało monumentalne dekoracje, a do zainscenizowania zniszczonej Warszawy zużyto 5 tys. ton gruzu. Na temat scenariusza konsultowano się z weteranami powstania, a w sprawie efektów specjalnych ze specjalistą z Hollywoodu, Richardem Bain’em.   

Obietnica
reżyseria: Anna Kazejak
gatunek: dramat, dla młodzieży
Licealiści Lila i Janek wraz z przyjaciółmi imprezują, eksperymentują z używkami i spędzają dużo czasu w sieci. Dziewczyna oskarża swojego chłopaka o zdradę i zrywa z nim. Wymaga na nim spełnienie pewnej obietnicy.

Film nakręcono w Szczecinie, a zdjęcia trwały dwa miesiące. W głównej roli zadebiutowała Eliza Rycembel, a na drugim planie pojawiają się m.in. Andrzej Chyra, Bartłomiej Topa i Dawid Ogrodnik. Reżyserka tak mówi o swoim projekcie: „Inspiracją dla powstania tej historii były prawdziwe wydarzenia, mające miejsce w ostatnich latach w kraju i za granicą. (…) Chcę podzielić się wizją pośpiesznego świata, gdzie dorośli są zagubionymi dziećmi, a prawdziwe dzieci pod ich ''nieobecność'' samodzielnie stanowią o winie i karze.”

Obywatel
reżyseria: Jerzy Stuhr
gatunek: dramat, komedia
Jan Bratek bierze udział lub jest świadkiem najważniejszych wydarzeń epoki. Szczególnie musi odnaleźć się w miejscach, w których nieodwołalnie zmienia się bieg historii.

Akcja obejmuje okres od lat 50. do współczesności. W główną rolę wcielił się Jerzy Stuhr, który zajął się również reżyserią i pisaniem scenariusza. Jest to siódmy pełnometrażowy film w jego karierze reżyserskiej. Młodszą wersję Bratka zagrał z kolei Maciej Stuhr. Obok nich w obsadzie znaleźli się m.in. Sonia Bohosiewicz, Janusz Gajos, Magdalena Boczarska, Cezary Kosiński, Wojciech Malajkat, Ireneusz Czop i Piotr Głowacki.

Onirica - Psie Pole
reżyseria: Lech Majewski
gatunek: dramat
Adam przeżywa w wypadku samochodowym, w którym ginie jego ukochana Basia i przyjaciel Kamil. Porzuca karierę akademicką, zatrudniając się w supermarkecie. Poświęca się obsesyjnie uwielbianemu przez siebie Dantemu i „Boskiej Komedii”. Dopiero w snach może połączyć się ze zmarłą kobietą.

Obraz ukazuje bogaty świat wizji, snów i fantazji. Lech Majewski jest nie tylko scenarzystą, reżyserem filmowym i teatralnym, ale i również poetą, prozaikiem i malarzem. W pracy nad filmem zajął się wieloma aspektami: reżyserią, scenariuszem, zdjęciami, scenografią, korektą barwną, muzyką i opracowaniem muzycznym. Otrzymał dofinansowanie m.in. od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Centrum Kultury w Katowicach.

Pod mocnym aniołem
reżyseria: Wojciech Smarzowski
gatunek: dramat
Jerzy jest pisarzem, który próbuje wyzbyć się nałogu alkoholizmu. Nie wytrzymuje jednak długo i odwiedza bar Pod Mocnym Aniołem. Później trafia na odwyk, gdzie spotyka wielu różnych pacjentów.

Film jest adaptacją powieści Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem. Główną rolę zagrał Robert Więckiewicz, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Jacek Braciak, Andrzej Grabowski, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik i Kinga Preis. Zdjęcia powstały dzięki wsparciu Krakow Film Commission, a produkcja jest beneficjentem IV Konkursu na Wspierania Produkcji Filmowej. Reżyser na temat obrazu: „Widzowie, którzy pójdą na ten film, zobaczą kilka warstw. Anegdotyczną, zabawną, bo kto się nie śmiał z pijaka. Ale też temat główny: chorobę i wychodzenie z niej. I warstwę, która dla mnie jest najważniejsza: opowieść o lękach i strachu.”.

Sąsiady
reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
gatunek: obyczajowy
Wikary odwiedza mieszkańców po kolędzie. Wśród lokatorów znajduje się kobieta zmuszona przez los do prostytucji. Duchowny dowiaduje się, że jest ona w ciąży.

Rola muskularnego księdza przypadła Mariuszowi Pudzianowskiemu. W filmie wystąpili również: Katarzyna Herman, Ewa Błaszczyk, Anna Mucha, Jacek Poniedziałek i Marek Dyjak. „To opowieść o tych, którzy żyją obok, ale ich nie dostrzegamy. Bez perspektyw, mieszkających we współczesnych gettach, zapomnianych przez władzę, która winna się nimi opiekować.” – mówi reżyser i scenarzysta. Zdjęcia zrealizowano w Łodzi.

Zbliżenia
reżyseria: Magdalena Piekorz
gatunek: dramat, psychologiczny
Marta jest rzeźbiarką, ma kochającego męża i piękne mieszkanie z pracownią. Każda wizyta u matki przekształca się w awanturę, ale kobieta i tak zawsze wraca do rodzinnego domu i nie potrafi rozpocząć samodzielnego życia.

Joanna Orleańska i Ewa Wiśniewska wcieliły się w role głównych bohaterek. „To film o bliskości i jej konsekwencjach. O tym, że im bliżej siebie jesteśmy, tym bardziej potrafimy się ranić. Także o tym, że miłość boli. Mam na myśli zarówno miłość rodzicielską, jak i miłość dwojga obcych osób, które chcą ułożyć sobie wspólne życie." – mówi reżyserka. Scenariusz napisała razem z pisarzem Wojciechem Kuczokiem. Obraz wyprodukowano, dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Urzędu Miasta Katowice.

1 komentarz:

  1. Trzymam kciuki za "Hardkora Disko" choć wątpię, że do niego trafi główna nagroda ;)

    OdpowiedzUsuń