sobota, 4 lutego 2017

Trzeci biegun - Marek Kamiński

„Trzeci biegun” Marka Kamińskiego to książka o pieszej podróży, jaką odbył z Królewca do Santiago de Compostela. Przemierzył cztery tysiące kilometrów w trzy miesiące. Droga, chociaż barwnie opisana i czasem ubrana w historyczny kontekst, stanowi tylko pretekst do refleksji na tematy motywacji, ludzkich poszukiwań i głębokich przemian.

Kamiński chciał wyruszyć w pielgrzymkę najstarszym, bo znanym od IX wieku, szlakiem europejskich pielgrzymek, który rozrósł się obecnie w „paneuropejski fenomen”. W ciągu roku wędruje nim prawie trzysta tysięcy pielgrzymów z całego świata. Pragnął stać się częścią tej wspólnoty, ale na swój własny sposób. Początkowo rozważał koncepcję jakby odwróconego kierunku: z Santiago de Compostela do Chełmskiej Góry pod Koszalinem, aby udowodnić, że „nie cel jest ważny, ale sama podróż”.

Nadał dodatkowego sensu wędrówce przez wplecenie w nią cyklu wykładów i spotkań oraz pozyskanie fundusze na szczytny cel. Opracował plan drogi od Bieguna Rozumu do Bieguna Wiary. Miał wymyślony plan. Postanowił pisać dziennik, czytać, rozważać Pismo Święte, medytować. Potem poprowadziła go droga. Były dni sielskie i słoneczne, pełne spotkań zaplanowanych i przypadkowych. Były też dni pochmurne, deszczowe, samotne, wypełnione cierpieniem z powodu bólu i wyczerpania, kiedy czas nie przynosi adaptacji, a jedynie pogłębienie udręki, kiedy nie ma siły na modlitwę. Taka wyprawa zmienia człowieka.

Książkę napisano sprawnym i przystępnym językiem. Ciekawość z jaką śledzi się przeżycia Marka skłania do refleksji i rodzi pytania do samego siebie. Czy miałabym odwagę podjąć decyzję o takiej pielgrzymce? Czego mogłabym się nauczyć i dowiedzieć o sobie? Co stanowi moją siłę? Czytając „Trzeci biegun”, towarzyszymy Kamińskiemu w jego wewnętrznej podróży. Jednak na pytania musimy znaleźć odpowiedzi sami.

Autorka: Bożena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz